Jakarta/Palembang: Following is the schedule of Indian contingent on the eighth day of the Asian Games on Sunday.
Athletics
Men's 400m Hurdles - Santhosh Kumar Tamilarasan, Dharun Ayyasamy: 9:30 am
Women's 100m Semifinal - Dutee Chand: 5:00 pm
Men's Long Jump Final - Sreeshankar: 5:10 pm
Women's 400m Final - Hima Das, Nirmala Sheoran: 5:30 pm
Men's 10,000m Final - Lakshmanan Govindan: 5:50 pm
Archery
Compound Men's Team 1/8 Eliminations - India vs Qatar: 9:20 am
Compound Women's Team Quarterfinals - India vs TBD: 12:10 pm
Badminton (starting 11.30 am onwards)
Women's Singles (quarterfinal) - Saina Nehwal vs Ratchanok Intanon (Thailand)
Women's Singles (quarterfinal) - PV Sindhu vs Jindapol Nitchaon (Thailand)
Boxing Round of 16
Men's Light (60kg) - Shiva Thapa vs Jun Shan (China) 5:45 pm
Men's Welterweight (69kg) - Manoj Kumar vs Abdurakhman Abdurakhmanov (Kyrgyzstan): 2:15 pm
Women's Fly (51kg) - Sarjubala Devi vs Madina Ghaforova (Tajikistan) 3:00 pm
Bridge: starting at 8:00 am
Canoe/Kayak
Sprint 500m Women (Heats) - India: 8:30 am
Sprint 500m Men (Heats) - India: 8:50 am
Golf
Men's Individual and Team Round 4: 4:30 am
Women's Individual and Team Round 4: 4:30 am
Handball
Men's Main Round Group 3 Round 7 Match: India vs Chinese Taipei: 9:30 am
Hockey
Men's Pool A: India vs Korea: 4:30 pm
Sepaktakraw
Men's Regu Preliminary Group B match - India vs Malaysia: 8:30 am
Men's Regu Preliminary Group B match - India vs China: 2:30 pm
Shooting
Skeet Women (qualification) - Rashmi Rathore, Ganemat Sekhon: 6:30 am
Skeet Men (qualification) - Angad Vir Singh Bajwa, Sheeraz Sheikh: 7:30 am
Table Tennis
Women's Team Preliminary Round (Group A) - India vs Qatar: 8:30 am
Women's Team Preliminary Round (Group A) - India vs China: 12:30 pm
Women's Team Preliminary Round (Group A) - India vs Iran: 4:30 pm
Men's Team Preliminary Round (Group D) - India vs UAE: 2:30 pm
Men's Team Preliminary Round (Group D) - India vs Chinese Taipei: 6:30 pm
Volleyball
Men's Group match - India vs Japan: 11:00 am.